Çevre ve yardımlar

06 Haziran 2014

KOÜ KANDIRA

“Çok güzel hareketler bunlar”

Kandıra MYO öğrencileri okullarının bulunduğu ilçenin sosyal ve çevre sorunlarıyla yakından ilgilenmeyi sürdürüyor. Öğrenciler, hocalarının yönlendirmesi ve kendi çabalarıyla gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerinde çevre kirliliği konusunda yaptıkları çalışmalarıyla dikkat çekiyorlar. Öğr. Gör. Emre Özkan’ın öğrencileri Esmer Kaplan, Serap Savaş, Merve Memiş, Müjgan Şen,  Merve Turgut, Hicran Kars ve Başak Yıldız ilçenin sahil kesimlerinden Cebeci’de çevrenin kirletilmesine karşı başlattıkları kampanyaya çok sayıda üniversiteli genç katıldı. Öğrenciler sahildeki atık kâğıt, pet şişe ve diğer plastikleri toplayarak örnek davranış sergilediler.

Atık yağ ve tip topladılar

Bir başka proje kapsamında öğrenciler evlerden ve lokantalardan topladıkları atık sıvı yağ ve pilleri Kandıra Belediyesi ekiplerinin yardımıyla çevreye zararsız hale getirmek amacıyla toplayarak yetkililere teslim ettiler.  Söz konusu projede Banka ve Sigorta 2-A sınıfında öğrenim gören Merve Acar, Esra İnce ve Cemil Adsız adındaki öğrenciler 63 kg atık yağ toplayıp yetkililere teslim ederken, Aslıhan Akbaş, Sevda Kaya, Betül Çınar ve Fatmanur Numanoğlu ise 50 kg atık pil topladı.

Bilinçaltına dikkat!

Öğr. Gör. Oktay Çetin’in yönettiği ve öğrencilerden Meryem Şenses ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği projede ise bilinçaltına yönelik gönderilen mesajlar konusunda öğrencilere seminer verildi. İletişim Uzmanı Murat Ermiş’in verdiği ‘25. Kare sübliminal mesajlar’ konulu seminerde insanların farkında olmadan etkilediğini üzerinde duruldu. İnsanların günlük hayatlarında birçok mesajla karşı karşıya olduğunu ve yönlendirildiğini anlatan Ermiş, öğrencilere bu konuda çeşitli açıklamalarda bulundu.

Yardımdalar devam

Öğr. Gör. Ayşegül Kanbak ve Öğr. Gör. Yavuz Arslan’ın yönettiği projelerde ise Bankacılık ve sigortacılık programından öğrenciler Sibel Royel, Nurgül Şahin ve Elif  Feruze Kandıra’da yardıma muhtaç 8 aileye gıda yardımında bulunurken, Zekiye Karagöz ve Aşkın Er ise ilçe pazarında alışveriş yapan yaşlılara bir gün boyunca yardım ederek onların hayatlarına yönelik gözlemlerde bulundular. Öğrenciler topladıkları bilgileri okulda arkadaşlarıyla paylaşarak yaşlılar konusunda bir sunum gerçekleştirdiler. Halkla İlişkiler ve Tanıtım programından Necla Yücel, Şeyda Er ve Pelin Konakcı adındaki öğrenciler ise İzmit huzurevini ziyaret ederek buradaki yaşlılar moral verdiler.

Sorumlu yurttaşlık bilinci

Sosyal etkinliklerin gençlerin yurttaşlık bilincinde olumlu etkileri olduğunu belirten Kandıra MYO Müdürü Doç. Dr. Nevim Genç, öğrencilerinin çevreye gösterdikleri duyarlılığın önemine vurgu yaptı. Öğrencilerin sadece eğitim ve öğretim amaçlı üniversitelere gelmediğini sorumlu bireylere olarak topluma kazandırılması gerektiğini kaydeden Genç, emeği geçen öğretim elemanlarına ve öğrencilerine bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.